poniedziałek, 08 czerwca 2009
Bobohelper - czyli pomoc niezbędna pomoc dla rodziców w internecie
Kolekcjonujemy informacje o naszym maluszku. Nie od dziś wiadomo, że zbieranie informacji przynosi korzyści i choć nie zachęcam do śledzenia swojego dziecka na każdym kroku to są pewne rzeczy które pomogą nam wyciągać wnioski za przyszłość lub choćby w czasie wizyty u pediatry jak żywienie, czy zmiana pieluch.Z pomocą przychodzą nam różne programy często płatne lub na telefon (iPhone najczęściej więc jeśli macie to szczęście w nieszczęściu posiadać takie oto cudo to macie w czym wybierać) jeśli jednak nie posiadamy cudów techniki a interesuje nas bezpłatne korzystanie z dobrodziejstw internetu z pomocą przychodzi nam jak na razie strona BoboHelper – oczywiście nic nowego jak zawsze jest w języku angielskim ale jeśli znamy go choć trochę to z pewnością damy sobie radę z jego obsługą. Nie będę jednak tłumaczyć dla was całego programu jednak postaram się przybliżyć co dokładnie możemy zapisywać na tej przydatnej stronie.

Zachowania

Czyli mamy tutaj do czynienia ze zmianą pieluch, jedzeniem, czasem spania, codziennymi zajęciami malucha, możemy dzięki temu kontrolować nasze wydatki na pieluchy i obserwować jak dużo dziecko spożywa i czy prawidłowo się wypróżnia. Określamy systematykę dnia nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Pomiary

Zastanawiamy się czy nasze dziecko jest za krótkie, ma za dużą głowę a może jest za duże jak na swój wiek, dzięki tej działce możemy mierzyć i porównywać ze skalą nasze dziecko, takie informację na pewno przydadzą się nam przy wizytach u lekarza a mamy je w jednym miejscu i zawsze możemy do nich zajrzeć. Zapisujemy wagę, długość i wielkość główki

Wizyty u lekarza

Tutaj nie dość, że możemy się przygotować profesjonalnie do wizyty mogąc wydrukować tygodniowy lub miesięczny zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane przez lekarza pytania do nas, możemy również dostać pełną listę ewentualnych pytań które w danym okresie mogą okazać się dla nas przydatne. Pytania do lekarza przygotowane są na podstawie procedur i badań które normalnie wykonuje się na dziecku w danym okresie rozwoju a dzięki takiej liście pytań nie wychodzimy z gabinetu bez kompletnej wiedzy.

Szczepionki

Różni lekarze, różne praktyki dotyczące szczepień mogą zawrócić nam w głowie, w tym dziale mamy przygotowaną listę szczepionek zalecanych przez centrum kontroli zachorowań dzięki czemu wiemy na co warto szczepić a z czym może warto poczekać (dane są przygotowane na rynek amerykański)

Kroki milowe

Wszyscy mówią nam że nasze dziecko w tym a w tym okresie powinno robić już to a na tamto jest jeszcze za wcześnie. W tym zapisie mamy określone czynności które dzieci wykonują zazwyczaj w przedziałach wiekowych i możemy oznaczyć je datą kiedy dziecko zrobiło to czy tamto. Przydatne o tyle, że możemy zapisać to potem w naszej książce dziecka i pokazać w przyszłości dwudziestolatkowi że pierwszy raz uśmiechnął się jak miał 3 miesiące (jeśli teraz jest Emo mógł być to jego pierwszy i ostatni uśmiech ;). Przydatne również o tyle, że wiemy czego spodziewać się w jakim okresie i może wyraźniej obserwujemy malucha pod kontem danych i przewidywanych czynności.

Pierwszaki

Czyli wszystk co dziecko może zrobić po raz pierwszy z możliwością zapisu daty, pierwszy uśmiech, ząb, pierwsze Mama, Tata, reakcja na swoje imię, mamy tych pierwszych razów tyle, że ciężko spamiętać dzięki temu możemy mieć i nad tym kontrolę a wypełniając codziennie pozostałe statystki warto wpaść i tutaj i zaznaczyć dzień w kalendarzu przy pierwszym posiedzeniu na nocniku.

Planner pieluchowy

Dzięki temu plannerowi wybieramy markę pieluch których używamy i śledzimy kiedy będziemy zmieniać z jednego rozmiaru na inny dzięki czemu nie utkniemy w domu z maluchem potrzebującym nowych pieluch rozmiar 4 a my mamy 100 rozmiar 2 i nie wiemy co z nimi zrobić – dobre planowanie oznacza oszczędność pieniędzy

Zapis pompowniczy

Czyli dobre tracking dla matek karmiących piersią a tym samym odsysających sobie mleko przy pomocy pompy mlecznej (często czynność wykonywana przed komputerem mimo chodem wiec czemu nie skorzystać) pomogą nam śledzić ile melka wypompowaliśmy, z której piersi lewej i prawej, jak długo z każdej oraz gdzie, możemy również dodać własny komentarz. Takie dane przydadzą się nam oraz jeśli chodzimy to w poradni laktacyjnej.

Dobre na stronie jest to, że nie musimy śledzić wszystkiego wybieramy sobie tylko to co nas interesuje i automatycznie wskakuje to do naszego menu, możemy wyciągać statystyki tygodniowe, miesięczne czy z innych interesujących nas okresów, statystyki mogą być liczbowe oraz obrazkowe w zależności od wymagań a sama strona jest prosta w obsłudze i daje nam wybór od najprostszych zapisów po bardziej skomplikowane. Kiedy się logujemy za pomocą naszego e-maila i wybranego przez nas hasła, mamy pełną pomoc ze strony serwisu który zamieścił nawet krótkie instruktażowe filmiki mające ułatwić nam obsługę strony, samo logowanie nie zajmuje nam wiele czasu i nie wymaga danych kontaktowych za wyjątkiem adresu e-mail. Można śledzić nie tylko jedno ale i do trzech dzieci na raz to w przypadku rodziców którzy mają więcej ;) Dodatkowym atutem strony jest jej cena bo całość śledzenia jest za darmo a nie jak w przypadku podobnych programów za opłatą oraz mamy też do czynienia z bardzo przyjazną grafiką i łatwą nawigacją strony co zachęca do korzystania.

Miłej zabawy w śledzeniu waszych pociech zatem ;)
Mama Ethana – wciąż niedoszła choć dziś było sporo chodzenia ale jesteśmy dobrej myśli i nie słuchamy nikogo gdy mówią, że nie da się nic przyspieszyć, a w rodzinie są zakłady który to dzień będzie tym ostatecznym terminem ;)

niedziela, 07 czerwca 2009
Mistrz skurczów czyli contraction master
Nauka i technika idzie do przodu z każdym dniem, programiście komputerowi okazują się osobami którzy również mają dzieci a swoje umiejętności wykorzystują aby stworzyć sobie do życia idealne warunki. Jeden z takich Panów podczas początków porodu swojej żony został pouczony, że musi zapisywać początek skurczy, ich koniec, czas trwania oraz częstotliwość występowania chciał to dzieło przeprowadzić z precyzją będąc jednocześnie potrzebnym wsparciem do swojej rodzącej żony co znalazł jako bardzo trudne i wyczerpujące zadanie i Eureka! Postanowił napisać prosty ale jakże przydatny programik, który pomoże matkom i ojcom pożegnać się ze skrawkami papieru i pośpiesznym zapisywaniem każdego skurczu cierpiącej żony zanim pojedzie się do szpitala.

Program w języku angielskim oczywiście ale dla was jak zawsze postanowiłam go nieco przybliżyć bo może przyda się komuś kto jeszcze nie zaczął tych skurczów mieć i jak ja czeka na nie niecierpliwie a być może będzie w domu i może skorzystać z magicznego urządzenia.

Krok pierwszy – wchodzimy na stronę -  Mistrza SkurczyObraz który widzimy to taki mały niepozorny różowy (nie wiadomo dlaczego) programik i na nim się skupiamy.Gdy rozpoczynamy mieć pierwszy skurcz klikamy w wielki przycisk START TIMER lub klikamy w klawiaturę w literkę „S” co oznacza Rozpocznij odliczanieGdy kończymy skurcz klikamy raz w przycisk STOP który pojawia się w zamian za start, lub znów dla ułatwienia klikamy literkę „S” która spełni swoje zadanie kończąc odliczanie.Na tablicy wyników zaczną pojawiać się nam informację które będą zliczać kolejno nasz:

Start Time – początek skurczu
End Time  - koniec skurczu
Duration – czas trwania skurczu
Frequency – częstotliwość występowania skurczyCzyż to nie piękne?
Na koniec jak już postanowimy, że czas najwyższy zwinąć manatki klikamy sobie spokojnie w przycisk na dole programu Print Results i mamy możliwość wydrukowana naszych zapisów na domowej drukarce i zawiezienie ich ze sobą do szpitala…proste i przydatne mam nadzieje ;)

Powodzenia jak zawsze
Mama Ethana jeszcze nie kompletna ale dziś był kolejny długi spacer grany więc kto wie, no i jest pełnia a w czasie pełni wszystko się może zdarzyć.

czwartek, 21 maja 2009
zblanszowany plan porodu
Oczekiwania i nadzieje podczas porodu


Drogi personelu,

Nie możemy się doczekać aby podzielić się z wami naszym doświadczeniem porodu. Stworzyliśmy ten plan porodu aby pokazać wam jakie są nasze oczekiwania i nadzieje związane z porodem. Będziemy wdzięczni jeśli weźmiecie ten plan pod uwagę podczas asystowania przy naszym porodzie. Rozumiemy, że w czasie trwania porodu mogą wystapić sytuacje kiedy nasze wybory będą niemożliwe do zrealizowania ale mamy nadzieje, że pomożecie nam realizowac nasze marzenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i możliwościami zdrowotnymi Matki i dziecka aby poród stał się najlepszym doświadczeniem z możliwych. Nie chcemy zastąpić personelu medycznego ale chcielibyśmy być informowani o procedurach z wyprzedzeniem i mieć możliwość analizy sytuacji na własny koszt. Oczywiście chętnie odpowiemy na wszystkie pytania które nasunął się w czasie czytania naszego planu i wysłuchamy waszych komentarzy. Dziękujemy!

Przyszli rodzice.

Proszę weźcie pod uwagę, że
- mam cukrzycę ciążową
- oczekuję jak najbardziej naturlanego porodu

Poród etap 1 i 2
- oczekuję, że lekarze i personel medyczny będzie informował mnie o wszytskich procedurach zanim one nastąpią
- chciałabym mieć swobodę ruchu, możliwość chodzenia, zmiany pozycji, użycia szpitalnego sprzętu (piłki, krzesła bujanego) oraz wolnego korzystania z prysznicu lub toalety
- wolałabym nosić swoje własne ubrania zamiast szpitalnych ubrań
- wolałabym mieć możliwość jedzenia i picia podczas porodu jeśli taką poczuję potrzebę
- Aby zachować swobodę ruchu nie chciałabym mieć podanych kroplówek jeśli nie ma ku temu medycznych wskazań
- Chciałabym aby w pokoju porodowym panował spokój, światła były przygaszone i aby przeszkadzano mi jak najmniej
- chciałabym móc puszczać swoją właną muzykę
- jak długo dziecko czuję się dobrze nie chciałabym być podłaczona do monitorów cały czas
- proszę o możliwość wydawania z siebie dzwięków bez komentarzy czy krytyki ze strony personelu
- Proszę aby w czasie mojego porodu na Sali nie byli obecni niepotrzebni ludzie tacy jak studenci, praktykancji bez mojej wyraźnej zgody
- dla zachowania mojej prywatności proszę aby wszyscy pukali zanim wejdą do pokoju porodowego

Wywołanie porodu
- chciałabym uniknąc wywoływania porodu chyba, że będzie to medycznie konieczne
- zanim zostanie podana mi oksytocyna prosiłabym o możliwość wywołania porodu drogami naturalnymi (chodzenie, stymulacja brodawek sutkowych)
- jeśli wywołanie/przyspieszenie będzie konieczne prosiłabym o matody nieinwazyjne jak żele przed podaniem oksytocyny

Anastezja/ środki przeciwbólowe
- proszę nie proponować mi anastezji podczas porodu, ewentualnie gdy o nią poporszę osobiście
- jeśli poproszę o uśmierzenie bólu proszę poinformować mnie o etapie porodu w jakim się snajduje i przewisywanego czasu zakończenia co może zmienić moje złe samopoczucie w danej chwili (7-8 cm rozwarcia)
- jeśli poporsze o znieczulenie proszę czujcie się wolni w zaproponowaniu mi naturalnych dróg usmierzania bólu
- jeśli będziemy roważać ulgę w bólu, wolałabym wypróbować narkotyk w miejsce znieczulenia miejscowego

Trudny poród/ cesarskie cięcie
- czuję że chciałabym uniknąć cesarskiego cięcia
- w czasie trudności porodowych rozważam użycie systemu ssącego w zamian za kleszcze
- jeśli cesarskie cięcie będzie koniecznością oczekuję być w pełni świadoma wszytskich ewentualności i zagrożeń oraz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji
- chciałabym aby mój mąż był obecny ze mną na Sali operacyjnej
- proszę o wjaśnienia operacji w czasie jej trwania
- prosiłabym o atmosfere pełną szacunku w czasie trwania operacji
- jeśli to możliwe, proszę o nie przywiazywanie moich ramion do łóżka w czasie oeracji
- jeśli moje kandycja pozwoli chciałabym być pierwszą osobą która będzie trzymała moje nowonarodzone dziecko
- jeśli będzie to możliwe chciałabym rozpocząć karmienie piersia zaraz po porodzie
- prosiłabym aby nasze prośby były przestrzegane w czasie trwania i po operacji
- proszę o obniżenie ekranu w czasie trwania operacji tak abym mogła widzieć narodziny mojego dziecka

Opieka medyczna w czasie porodu
- chciałabym uniknąć naciecia krocza chyba, że wystąpią ku temu wyraźne madyczne wskazania wczesniej ze mna przedyskutowane
- Aby uniknąć naciecia czy rozerwania mój mąż będzie masował moje krocze za pomocą olejków oraz przygotuje gorące kompresy
- aby pomóc mojej waginie się rozciągać w prawidłowy i naturalny sposób proszę informowac mnie kiedy powinnać wykonywać parcie a kiedy przestać
- wolałabym aby moje krocze popekało niż zostać nacieta
- w czasie naprawiania mojego krocza proszę op użycie anastezji

Poród etap 3
- nawet jeśli jestem w pełni rozwarcia a dziecko nie przezywa stresu chciałabym poczekać aż poczuję potrzebe parcia
- chciałabym mieć możliwość parcia w dowolnie wybranej przeze mnie pozcyji
- chciałabym mieć dostępne lustro na Sali porodowej tak abym mogła obserwować narodziny mojego dziecka
- chciałabym mieć możliwość dotknięcia głowy mojego dziecka w czasie porodu
- chciałabym mieć możliwie spokojną atmosferę w czasie porodu (przygaszone światła, brak krzyków)
- chciałabym pomóc złapać moje dziecko w czasie porodu

Po porodzie
- proszę umieścic dziecko na moim brzuchu od razu po porodzie
- chcę mieć możliwość karmienia piersia zaraz po urodzeniu
- mój mąż chciałby mieć możliwość przeciecia pępowiny naszego dziecka
- proszę pozwolić przestać pulsować pempowinie zanim zostanie ona przecięta
- Proszę o usunięcie wszelkich kroplówek od razu jak to tylko możliwe
 
Opieka nad noworodkiem
- chciałabym trzymać moje dziecko skóra przy skórze przez pierwsze godziny po porodzie aby ustablizować jego temperaturę ciała
- chciałabym trzymać moje dziecko w czasie połogu oraz naprawiania ewentualnych pęknięć
- jeśli to możliwe proszę o wytarcie dziecka na moim brzuchu
- jeśli dziecko musi iść do specjalnego pomieszczenia proszę aby mój mąż mógł towarzyszyc dziecku przez cały czas
- wolałabym wykąpać moje dziecko osobiście wraz z mężem w intymnej atmosferze
- proszę opuźnić podanie antybiotyku na oczy do czasu nawiązania więzi pomiedzy mną a dzieckiem (kilka godzin po porodzie)
- prosiłabym o podanie witaminy K poprzez aplikacje doustną dziecku w zamian za zastrzyk
- jeśli ja i dziecko będziemy zdrowi chciałabym opuścić szpital najszybciej jak to możliwe

Karmienie
- chciałabym rozpocząć karmienie piersią zaraz po porodzie
- w czasie pobytu w szpitlu chciałabym spotkać się z personelem który nauczy mnie karmienia piersią
- proszę absolutnie nie podawać mojemu dzieci żadnych suplementów (formuły, glukozy, czystej wody)
- jeśli nie będę miała pokarmu proszę absolutnie nie podawać mojemu dziecku suplementów bez uzgodnienia tego ze mną wcześniej oraz pomocy przy karmieniu naturalnym
- proszę nie podawać mojemu dziecku smoczkaP.S. plan porodu został stworzony w oryginale w języku angielskim za pomocą strony Huggies Baby Network i został przetłumaczony, niektóre rzeczy dla Polskich szpitali mogą być niepraktykowane więc proszę kopiować z rozwagą ;) lub skorzystać z możliwych wzorów na parentingowych stronach w jezyku polskim
 
1 , 2
Reklama na blogach - Blogvertising.pl
Lilypie